EN

Itališkos „špilkos“

Magdalena Tulli


Vertėja iš lenkų kalbos vertė Birutė Jonuškaitė
Žanras autobiografinė apysaka
Leidimo metai 2014
Psl. skaičius 168 p.
Įrišimas kietas
Matmenys 20.7 cm x 13.5 cm x 2 cm
Brūkšninis kodas 9789986397922


Autobiografinė apysaka „Itališkos ,špilkos'" yra tarsi raktas į visą Magdalenos Tulli kūrybą. Pasakotoja sugrįžta vaikystėn, kalba apie patirtas traumas. Karas ir pokaris, vaiko vienatvė, sudėtingi santykiai su tėvais, Rytų ir Vakarų kontrastai, susvetimėjęs pasaulis – šios sudėtingos temos atskleistos vaiko akimis, tačiau iš platesnės, suaugusiojo perspektyvos. Rašytoja tyrinėja atminties slėpinius ir tai, kaip žmogaus gyvenimas gali būti nulemtas praeities. Šeimos problemos susipynusios su istorija, geresnio gyvenimo ilgesys slepia buvimo skausmą.

Magdalena Tulli (g. 1955) – viena originaliausių Lenkijos rašytojų. Lietuviškai pasirodo antra jos knyga (jau išleistas romanas „Yda"). „Itališkos ,špilkos'" yra tarsi raktas į visą kūrybą. Rašytoja neslepia, kad rašo apie savo šeimą. Pasakotoja prisimena vaikystę, kai ir šeimoje, ir mokykloje jautėsi blogai. Tėvas – italas, motina – koncentracijos stovykloje emocijas ir atmintį praradusi lenkė. Atostogas leisdama pas močiutę Italijoje, į Lenkiją pas motiną mergaitė grįždavo kaip į pragarą. Dvikalbystės nepatogumai, mokinių ir mokytojų priešiškumas dėl geresnių rūbų, atsivežamų iš Vakarų, vaiko vienatvė ir bejėgiškumas susvetimėjusiame pasaulyje, persunktame absurdiškos ideologijos... Vyksta tyli, vos matoma ir vis dėlto herojiška mažosios veikėjos kova už save, gilinimasis į savo lemtį, savo istoriją.

„Jei kritikai kasmet galėtų pasiūlyti knygą švedų akademikams, 2011 metų pabaigoje išrinkčiau „Włoskie szpilki". (Grzegorz Vysocki, „Dwutygodnik")

Lietuviškasis knygos leidimas įtrauktas į 2014 metų vertingiausių šiuolaikinės literatūros verstinių knygų sąrašą, sudaromą Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos.JUMS TAIP PAT PATIKS