EN

Slaptasis agentas

Joseph Conrad


Vertėja iš anglų kalbos vertė Daina Valentinavičienė
Žanras romanas
Leidimo metai 2021


Romanas „Slaptasis agentas“ – tai išminties ir ironijos kupinas visuomenės ir paskirų jos individų asmeninių apsisprendimų bei pasirinkimų paveikslas, niūri satyra apie gyvenimą Anglijoje XIX ir XX amžių sandūroje. Būtent šio kūrinio motyvais garsusis kino klasikas Alfredas Hitchcockas 1936 m. sukūrė filmą „Sabotažas“.

Siužetas plėtojamas remiantis tikru įvykiu – 1894 m. įvykusiu teroro išpuoliu prieš Karališkąją Grinvičo observatoriją. Kūrinio pagrindinis herojus – šį išpuolį tariamai suplanavęs trigubas slaptųjų tarnybų agentas Verlokas – slaptas policijos bendradarbis, o taip pat ir Rusijos šnipas bei Soho rajone veikiančios anarchistų kuopelės narys. Savo kuratorių pavedimu šis veikėjas turi smarkiai diskredituoti anarchistus, tačiau įvykiams pasisukus anaiptol ne taip, kaip planuota, jam už savo poelgius teks atsakyti.

Nors veiksmas vyksta daugiau kaip prieš šimtą metų, šis politinis, socialinis, psichologinis romanas su trilerio bruožais savo problematika, požiūriu ir kartu kai kuriomis įžvalgomis yra stulbinamai aktualus ir dabar.

Josephas Conradas (tikras vardas Józef Teodor Konrad Nalecz Korzeniowski, 1857–1924) – iš buvusios LDK kilęs britų literatūros klasikas, laikomas vienų svarbiausių savojo laiko anglų prozos meistrų – o tai ypač įstabu žinant, kad anglų kalba jam nebuvo gimtoji. Kritikų laikomas modernistinės literatūros pirmtaku, savo stilistika ir veikėjų portretais daręs didelę įtaką tokiems rašytojams kaip F. Scottas Fitzgeraldas, Ernestas Hemingway’jus, Williamas S. Burroughsas, Hunteris S. Thompsonas ir George’as Orwellas. Daug šio rašytojo knygų galiausiai buvo ir ekranizuotos, pavyzdžiui, remdamasis autoriaus romanu „Tamsos širdis“ (Heart of Darkness) ir laisvai jį interpretuodamas, režisierius Francis Fordas Coppola 1979 m. sukūrė filmą „Šių dienų apokalipsė“ (Apocalypse Now).
JUMS TAIP PAT PATIKS