EN

Bogenė

Gundega Repšė


Vertėjas iš latvių kalbos vertė Jurgis Banevičius
Dailininkas Aleksejs Muraško
Žanras romanas
Leidimo metai 2022
Psl. skaičius 96 p.
Įrišimas kietas
Brūkšninis kodas 9786094803215

14,00 €

Žymi latvių rašytoja Gundega Repšė (g. 1960) – viena reikšmingiausių Latvijos prozininkių, daugybės romanų, romanų ciklų, biografinių ir literatūrinių esė autorė, aktyvi šalies literatūrinio gyvenimo dalyvė. 2000 m. rašytoja apdovanota Latvijos Metų literatūros premija už geriausią literatūrinį darbą – romaną „Īkstīte“ („Coliukė“). 2018 m. G. Repšei paskirta garbinga Baltijos Asamblėjos premija už istorinių romanų serijos „Mes. Latvija, XX šimtmetis“ idėją, koncepcijos sukūrimą bei kuratorės darbą išleidžiant 13 šio ciklo knygų, o taip pat už romaną „Bogenė“, kuris priklauso šiai serijai ir vainikuoja visą romanų ciklą.

„Romanas „Bogenė“ – ryškus G. Repšės kūrinys, apimantis laikotarpį, kai latvių tautą neramino artėjančio Antrojo pasaulinio karo nuojauta, o Sovietų Sąjunga, prisidengdama tautų draugystės lozungais, grobuoniškai aneksavo Latviją. Knyga savo problematika atkartoja ir Lietuvą ištikusią nepakartojamą neteisybę, mūsų patirtą barbarišką smurtą. Romano tematika aktuali ir šiandien, tos pačios šalies sukelto karo bei grėsmės artimiausioms kaimynėms ir visam pasauliui akivaizdoje. „Bogenė“ – vertinga knyga mums ir ateities kartoms, nes neišmoktos istorijos pamokos kartojasi...

Kūrinio kalba nepaprastai turtinga, vaizdingai prisodrinta Latvijos tarmių elementais. Kūrinyje susipina ne viena siužetinė linija, romano tekstas kuria sudėtingą daugiaplanį pasaulį, kurį persmelkia jame cirkuliuojančios stiprios emocinės ir energetinės srovės, įvairūs žmonių santykių laukai ir jų tarpusavio ryšių tinklai, istoriniai įvykiai ir lemtingi valdžios instancijų pasireiškimai. Visos tautos tragediją skausmingai reflektuoja tragiškas pagrindinės herojės ir jos šeimos likimas, o klausimas „už ką?..“ romane tebeskamba ir prabėgus daugybei metų.“, – vertėjas Jurgis Banevičius.

Romanas išleistas vertimų serijoje „Naujoji klasika. Baltijos Asamblėjos premijos laureatų kūryba".

Knygos leidybą rėmė Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.JUMS TAIP PAT PATIKS