EN
Naujienos

Vilniuje bus pristatomas Herkaus Kunčiaus romanas apie tikrąją budelio iš Veiverių istoriją

2019 10 18

Rašytojas Herkus Kunčius vadinamas vienu skandalingiausių lietuvių rašytojų. Jo kūryba įžūli, ironiška, pasižyminti fantasmagoriškomis idėjomis, neretai kelianti ne juoką, o tiesiog didžiulį norą kvatotis. Tuo Herkaus Kunčiaus gerbėjai įsitikins jau spalio 24 dieną, 18 val. „Paviljone“, kur naujausią romaną „Geležinė Stalino pirštinė“ autorius pristatys drauge su Lietuvos istorijos instituto direktoriumi prof. Alvydu Nikžentaičiu ir žurnalistu Rimvydu Valatka.

Ironiškosios „Geležinės Stalino pirštinės“ ašis – Nikolajaus Ježovo (1895–1940) gyvenimas bei karjera, prasidėjusi Lietuvoje ir dramatiškai pasibaigusi Lubiankos kalėjime Maskvoje. Istorinių perturbacijų fone veikia ne tik proletariato vadai Leninas, Stalinas, Kalininas, Molotovas, Jagoda, Dzeržinskis ir kiti, bet ir prie komunizmo statybų prisidėję lietuviai Uborevičius, Putna, Vareikis bei III-iojo Internacionalo veikėjai Aleksa-Angarietis ir Mickevičius-Kapsukas.

Knygos pristatyme dalyvausiantis žurnalistas R. Valatka, perskaitęs „Geležinę Stalino pirštinę“ socialiniame tinkle komentavo: „Su niekuo nesupainiojamas Herkaus Kunčiaus stilius. Groteskas ir fantasmagorijos, puikiai pažįstami iš „Trijų mylimų“, „Dervišo iš Kauno“, „Lietuviškų apybraižų“ ir kitų Herkaus romanų ir čia skaitytojui neleidžia atsidėti akademiškam skaitymui. Skaitai ir juokiesi. Skaitai ir žvengi. Skaitai ir žviegi. O nebegalėdamas nei juoktis, nei žvengti, klausi savęs – kaip autoriui taip pavyksta išlaužti tokius pasažus ir netgi jų kaskadas?“

Nors apie ironišką ir šmaikštų rašytojo stilių nesiginčys nei vienas, skaitęs bent kelias Herkaus Kunčiaus knygas, tačiau, pasak romano autoriaus, Ježovo – Sovietų Sąjungos valstybės saugumo generalinio komisaro, NKVD narkomo, vadinto kruviniausiu Stalino budeliu, gimusio Veiveriuose ir pačiam tapusiu stalinizmo auka – gyvenimo vingiai ir tapatybės paieškos, nebuvo paprastos. Teko perversti ne vieną archyvinį dokumentą, pasitelkti įvairių istorinių šaltinių. Apie visa tai ir daugiau Herkus Kunčius pasakos romano „Geležinė Stalino pirštinė“ pristatyme.

H. Kunčiaus romaną „Geležinė Stalino pirštinė“ pristatymas spalio 24 d., ketvirtadienį, 18 val. vyks „Paviljone“ (Pylimo g. 21B, Vilnius).