EN

Septyni Malio Almeidos mėnuliai

Shehan Karunatilaka


Vertėja Iš anglų kalbos vertė Marija Bogušytė
Žanras Romanas
Leidimo metai 2024
Psl. skaičius 472
Įrišimas Minkštas
Matmenys 21,4 x13,4 x 3,4
Brūkšninis kodas 9786094804090


2022-ųjų Bookerio premija

Kandi satyra, kartaus sąmojo ir išmintingų įžvalgų kupinas siautulingas epas, kurio veiksmas vyksta pilietinio karo krečiamoje Šri Lankoje.

Kolombas, 1990-ieji. Malis Almeida, karo fotografas, lošėjas ir slaptas gėjus, pabunda negyvas, nežinia kur, sakytum, dangiškųjų vizų išdavimo biure – savitoje skaistykloje ar bardo būvyje. Jo sukapotas kūnas skendi tyvuliuojančiame Beiros ežere, ir Malis nė nenumano, kas jį nužudė. Tai laikai, kai sąskaitas suvedinėja mirties eskadronai, savižudžiai sprogdintojai ir samdomi žudikai, tad įtariamųjų sąrašas – slegiančiai ilgas. Šitai gali paliudyti ir gausybė kitų aplink besibūriuojančių vaiduoklių. Tačiau net ir pomirtiniame gyvenime Malio laikas nėra neribotas – jis senka. Malis turi vos septynias paras (kitaip tariant, – septynis mėnulius), kad susisiektų su savo mylimiausiais žmonėmis – vyru ir moterimi – ir nuvestų juos prie slaptavietės, kurioje laiko nuotraukas, sukrėsiančias visą Šri Lanką.

Knygą geriausiu 2022 metų grožiniu kūriniu pavadino tokie įtakingi leidiniai kaip Washington Post, Times, Financial Times, The Guardian, o New York Times įtraukė ją į geriausių 2022-ųjų knygų šimtuką.

Shehanas Karunatilaka (gim. 1975) – vienas žymiausių Šri Lankos rašytojų, kuriantis angliškai, užaugęs Kolombe. Studijavo Naujojoje Zelandijoje, gyveno ir dirbo Londone, Amsterdame ir Singapūre. 2010 m. debiutiniu romanu „Kinas: legenda apie Pradipą Metju“ (Chinaman: The Legend of Pradeep Mathew) sudrebino literatūros pasaulį – knyga autoriui pelnė prestižines Tautų Sandraugos knygos (Commonwealth Book Prize), DSC pietų Azijos literatūros (DSC Prize for South Asian Literature) ir Gratjaeno (Gratiaen Prize) premijas. Dar daugiau dėmesio ir pripažinimo sulaukė 2022 m. pasirodęs trečiasis autoriaus romanas „Septyni Malio Almeidos mėnuliai“ – už šį kūrinį rašytojas pelnė gavo prestižiškiausių anglakalbio pasaulio literatūros apdovanojimų – Bookerio premiją.

Pomirtinis noir’as, su aliuzijomis į Dantę ir Budą, tačiau nepretenzingas. Išsamiai ir kartu siurrealistiškai perteikia pilietinių karų draskomos Šri Lankos vaizdą ir žaižaruoja energija bei vaizduote. Šmaikštus, piktai komiškas kūrinys.

2022 m. Bookerio premijos žiuri

Išskirtinis... svarbiausias Šri Lankos grožinės literatūros kūrinys per pastarąjį dešimtmetį.

New European

Aš čia miriau. Kai jie mane žudė, prisiminiau tik skausmą. Paskui sėdėjau šiame medyje. Nežinau, kiek mėnulių. Skaudėjo nuo agresijos, kurią skleidė mokykla, visuomenė, įstatymai, mano šalis. Skaudėjo nuo žinojimo, kad visada yra kas nors už tave stipresnis. Ir kad tas stipresnis visada nusiteikęs prieš tave.

„Septyni Malio Almeidos mėnuliai“

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros tarybaJUMS TAIP PAT PATIKS