EN
Renginiai

„Ir už ką gi tas Nobelis?!“ Pokalbis apie Olgą Tokarczuk

2019 11 13

„(...) IR UŽ KĄ GI TAS NOBELIS?!” POKALBIS APIE OLGĄ TOKARCZUK IR JOS KŪRYBĄ“


Nobelio literatūros premija po daugelio metų vėl Lenkijoje! Olga Tokarczuk – šešta rašytoja iš Lenkijos, apdovanota šia prestižiškiausia literatūros premija. Lenkijos institutas Vilniuje kartu su Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla bei žurnalu „Literatūra ir menas“ kviečia artimiau susipažinti su laureatės asmenybe ir kūrybiniais pasiekimais. Apie Olgą Tokarczuk kalbės jos lietuvių kolegos ir kūrybos žinovai.

Olga Tokarczuk (gim. 1962 m.) yra ryški, nepaprastu sąmoju ir ypatinga vaizduote pasižyminti šiuolaikinės lenkų literatūros žvaigždė, lietuvių skaitytojui pažįstama kaip romanų „Praamžiai ir kiti laikai“, „Dienos namai, nakties namai“ ir „Bėgūnai“ autorė. 2018 m. už romaną „Bėgūnai“ ji pelnė vieną prestižiškiausių anglakalbiame pasaulyje apdovanojimų – „Man Booker International Prize“. Olga Tokarczuk – pirmoji rašytoja iš Lenkijos, pelniusi šiuos laurus. Autorei paskirta ir 2018 m. Nobelio literatūros premija. Autorė debiutavo 1979 m. publikuodama apysakas. Pirmasis Tokarczuk romanas „Knygos žmonių kelionė“ („Podróż ludzi Księgi“) pasirodė 1993 m., o didžiausios sėkmės ji sulaukė išleidusi romaną „Praamžiai ir kiti laikai“.

Tokarczuk kūryba dažniausiai pristatoma kaip magiškasis realizmas, įkvėptas Carlo Gustavo Jungo psichoanalizės. Rašytoja yra baigusi psichologijos studijas Varšuvos universitete. Studijų metu savanoriavo, rūpinosi žmonėmis su psichikos sutrikimais. Baigusi mokslus dirbo psichoterapeute, todėl šią patirtį plačiai naudoja savo kūryboje. Viename interviu Tokarczuk teigė: „Mane domina žmonių patiriamas pasaulio sudėtingumas. Realu ir tikra yra tai, kas mus veikia, daro mums įtaką.“ Svarbus elementas, jungiantis Tokarczuk kūrinius, yra istorija. Jos personažai gyvena praeityje arba praeitis daro įtaką dabarčiai. Autorės personažai gyvena dvigubame chaose – metafiziniame ir istoriniame. Tokiu būdu rašytoja rodo pasaulio sudėtingumą ir jo dviprasmiškumą. Tokarczuk kūryboje žmonės yra tik asmenys, pasiklydę tarp galingų ir pavojingų istorinių įvykių, kurių prasmės negalime suprasti. Dažna Tokarczuk kūrinių tema taip pat yra kelionės. Jos personažai keliauja po pasaulį, o judėjimas iš vienos vietos į kitą įgauna simbolinę reikšmę. Taip pat verta paminėti, kad Tokarczuk yra feministė, kovotoja už ekologiją, žinoma kaip gyvūnų teisių gynėja, įvairių ekologinių ar demokratinių kampanijų dalyvė.

Nobelio premijos laureatė keletą kartų viešėjo ir Lietuvoje: 1999 m. susitikimas su ja vyko Vilniaus universitete, 2017 m. vasarą ji dalyvavo viename iš Thomo Manno festivalio susitikimų Nidoje. 2000 m. Lietuvoje buvo išleistas romanas „Praamžius ir kiti laikai“, o 2007 m. „Dienos namai, nakties namai“ (leidykla „Strofa“). 2019 m. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido knygą „Bėgūnai“, o dabar yra verčiamas šios autorės romanas „Jokūbo knygos“ (vertėjas Vyturys Jarutis). Pagal O. Tokarczuk kūrybą pastatytas ne vienas spektaklis ir filmas. Agnieszkos Holland filmas „Pėdsakas“ (Pokot), paremtas O. Tokarczuk romanu „Vesk savo plūgą per mirusiųjų kaulus“, Kino pavasario festivalio metu buvo rodomas ir Lietuvoje.

Diskusijoje apie Olgą Tokarczuk dalyvaus: Vyturys Jarutis, Olgos Tokarczuk knygų vertėjas, Herkus Kunčius, prozininkas, dramaturgas, eseistas ir dr. Teresa Dalecka, VU Polonistikos Centras centro lektorė, literatūros istorikė. Diskusija ves Donatas Puslys, publicistas, žurnalistas.

Pokalbis vyks 2019 m. lapkričio 13 d., 17.30 val., Lietuvos rašytojų sąjungoje (K. Sirvydo g. 6, Vilnius). Susitikimas vyks lietuvių kalba. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje - Instytut Polski w Wilnie, Lietuvos rašytojų sąjunga / Lithuanian Writers' Union, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, Literatūra ir menas.